Як правильно приймати антибіотики
Щорічні епідемії ГРВІ вже стали настільки звичними, що багато людей з появою перших ознак захворювання навіть не поспішають звертатися до лікаря. Замість запису на прийом до лікаря та очікування у черзі під кабінетом, вони купують в аптеці D.S. ті ліки, які вважають за необхідне, і приймають їх самостійно. Але самолікування є небезпечним для здоров’я, і лікарі недарма так часто нагадують про це. Якщо безконтрольно приймати ліки, то можна завдати організму непоправної шкоди. Наприклад, часто вірусну інфекцію починають лікувати антибіотиками, а це абсолютно невірно. У нашій статті ми розповімо про те, як правильно приймати антибіотики та в яких випадках вони будуть максимально ефективними.
Особливості антибіотиків
Препарати цієї групи створені для боротьби із патогенними мікроорганізмами. Механізм їх дії простий: активні компоненти проникають усередину клітин бактерій та руйнують їх. На жаль, вченим досі не вдалося «навчити» ці ліки розрізняти шкідливі та корисні бактерії. Через це одним з найчастіших побічних ефектів при прийманні антибіотиків стає кишковий дисбактеріоз.
Чому антибіотики є неефективними при вірусних захворюваннях? Відповідь також у принципі їх дії. Ці ліки розпізнають та атакують бактерії, але не впливають на клітини людського організму. Віруси не мають власних клітин, а розповсюджуються у людському організмі та проникають всередину клітин тіла. Після цього вони стають “невидимими” для антибіотиків.
Правила приймання антибіотиків
Вірусні захворювання більш поширені, ніж бактеріальні інфекції. Проте саме антибіотики стали одними з найбільш затребуваних препаратів. Цьому сприяє те, що лікарі часто призначають ці ліки без об’єктивної потреби, іноді навіть для профілактики. Справді, часом при вірусних захворюваннях на фоні ослабленого імунітету розвивається бактеріальна інфекція, і вона потребує антибактеріальної терапії. Але в інших випадках організм здатний самостійно впоратися з вірусами, а необґрунтоване приймання сильнодіючих та порушуючих мікрофлору ліків, лише заважає цьому.
Через поголовне захоплення антибіотиками спостерігається ще одна тривожна тенденція. Хвороботворні мікроорганізми поступово виробляють стійкість до препаратів. Через це ті антибіотики, які ще кілька років тому вважалися найкращими, нині втрачають свою ефективність. Щоб люди не займалися самолікуванням, багато онлайн-аптеків припиняють продаж цих ліків без рецепта.
Основними правилами приймання антибіотиків є:
- обов’язкова попередня консультація з лікарем;
- визначення збудника хвороби та вибір максимально ефективного препарату;
- визначення індивідуального дозування з урахуванням особливостей організму;
- суворе дотримання кратності та тривалості прийому.
Щоб мінімізувати негативні наслідки приймання антибіотиків, після завершення курсу рекомендується пройти курс відновлювальної терапії з пробіотиками.