Способи боротьби з рубцями
Народна мудрість переконує, що шрами прикрашають справжніх чоловіків. Однак щодо жінок це твердження не можна назвати вірним. Сліди від запалень і подряпин, віспинки та результати травм і падінь, червоні й білі, сліди від операцій, – ці відмітини створюють масу дискомфорту і стають причиною для цілої плеяди комплексів, особливо в делікатній зоні шкіри обличчя. Чому на нашій шкірі з’являються ці відмітини, як можна зробити їх непомітними або позбутися – ефективно раз і назавжди? Разом із фахівцями клініки VIRTUS розбираємося в цьому питанні в нашій статті.
Чому з’являються шрами та рубці?
Рубці – це щільна сполучна тканина, яка утворюється на місці, де шкіра була пошкоджена. Зазвичай ні рубці, ні шрами не виникають самі по собі – це реакція шкіри на негативний зовнішній вплив.
Усі шрами умовно можна розділити на дві групи: втягнуті (атрофічні) і випуклі (гіпертрофічні). Які причини найчастіше призводять до появи небажаних відмітин на тілі:
- наслідки захворювань, пов’язаних із запаленнями на шкірі (вітрянка, віспа);
- часто причинами для виникнення шрамів у делікатній зоні обличчя стає акне;
- глибокі механічні пошкодження шкіри (подряпини, проколи);
- опіки;
- процедури зі зведення татуювань;
- пірсинг.
Якщо нічого не робити, шанси на те, що патологічні відмітини залишаться з вами на все життя, великі. Щоб цього не сталося, може знадобитися комплекс методів і технологій сучасної медицини: від діагностики, різних пілінгів і домашнього догляду до, можливо, лазерного шліфування та ін’єкційної терапії.
Домашній догляд за шрамами та рубцями
У разі, якщо шрам досить “свіжий”, то є шанси позбутися його в домашніх умовах. Організм людини сам відчуває потребу у відновленні, і достатньо лише розібратися в тому, чого шкірі не вистачає, щоб зробити це. Однак також не варто поспішати: якщо рубець активно червоного кольору, такий шрам зводити не можна. Колір – це ознака того, що в пошкодженій ділянці організму відбуваються аутоімунні процеси. Фахівці клініки VIRTUS наполягають на тому, що спочатку потрібно відновити ушкодження, і тільки після цього позбуватися неприємної відмітини. В іншому разі лікування може дати протилежний ефект, і шрам стане навіть більшим, ніж був до.
На які моменти точно варто звернути увагу, якщо ви хочете позбутися шрамів:
- домашній догляд: зволоження, очищення, самомасаж;
- захист від сонця: не піддавайте рубці активному впливу ультрафіолету;
- користуйтеся сонцезахисними засобами: шкіра на місці рубцювання досить вразлива, і ризик отримати опіки є завжди, а не тільки в літній період.
Є маса способів у домашніх умовах зменшити прояви шрамів і рубців. Косметолог, залежно від причини виникнення відмітини, підбере грамотний домашній пілінг, зволоження і доглядові засоби. Ці способи вимагають достатньої кількості терпіння, часу і регулярності. Також багато що залежить від давності пошкодження, індивідуальних властивостей шкіри людини та захворювань, які можуть перешкодити процесу відновлення. Варто розуміти, що всі ці способи актуальні для шрамів, які виникли недавно. Позбутися дратівливих міток раз і назавжди, а не згладити та зробити їх мінімально помітними, можуть тільки технології пластичної хірургії.
Як боротися з рубцями?
Фахівці наголошують: максимального ефекту під час лікування рубців можна досягти на ранніх етапах їхнього виникнення. Що старше ушкодження, то більший комплекс зусиль і часу доведеться докласти для якісного ефекту. Починати завжди варто з діагностики у дерматолога. Залежно від типу рубця варіюватиметься і характер лікування. Важливо правильно розібратися в причині виникнення відмітини та підібрати індивідуально відповідні способи видалення: для рубців від акне підійдуть одні методи, а для шрамів, що виступають, – зовсім інші. У деяких випадках недостатньо коректна терапія може позбавити вас одного шраму, але сприяти погіршенню стану інших. У разі, якщо рубець втягнутий (атрофічний), то його потрібно умовно “підіймати”. Пошкоджену ділянку шкіри заповнюють власною жировою тканиною пацієнта, взятою з іншої частини тіла. Після цього шкіра згладжується і западинка зникає. До плюсів цього способу можна віднести практично повну відсутність реабілітаційного періоду: в організм вводиться “рідний” для нього препарат, який не викликає захисної реакції в імунітету. Препарат для введення – його ще називають біоімплантом – виготовляється в стерильних умовах лабораторії SmartCell на базі клініки VIRTUS. Суворий контроль якості кожного етапу – починаючи від обробки отриманої жирової тканини й закінчуючи процесом передавання готового препарату для операції – суворо контролюється фахівцями клініки. Це дає змогу пацієнтам бути впевненими в тому, що вони справді отримають свій, ретельно очищений від небажаних домішок матеріал, який виготовляли, зберігали й транспортували в належних умовах.
Також дерматологи та пластичні хірурги виділяють нормотрофічні рубці – це результати травм або хірургічних втручань, загоєння яких проходить добре. Зазвичай ці рубцювання майже непомітні на шкірі, не відрізняються від неї кольором або мають блідий відтінок, а пошкоджена шкіра має нормальну еластичність. Якщо нормотрофічні рубці не турбують фізично і не дратують своїм виглядом на шкірі, піддавати їх лікуванню необов’язково – за нормального перебігу процесу загоєння сліди не стануть патологічними. В іншому разі варто звернутися до косметолога, який підбере найефективніший метод видалення небажаної відмітини – найчастіше, це різні хімічні пілінги. Для рубців, що виступають, актуальна процедура лазерного шліфування – це допомагає вирівняти шкіру і повернути її природний рельєф. Обидві процедури займають небагато часу, належать до одноденних і не вимагають тривалої реабілітації. Уже в день здійснення маніпуляції пацієнт може покинути клініку. Особливих складнощів у післяопераційному періоді немає. Досить на деякий час уникати ситуацій, здатних травмувати шкіру: занять спортом, відвідувань лазні, засмаги та солярію. У разі, якщо пацієнт дотримується всіх рекомендацій хірурга, результат – рівна, красива шкіра без неприємних відмітин – перевершить усілякі похвали.