Лінії Лангера
Науці вже досить давно відомо про існування такої речовини як колаген. Це білкові нитки, присутні в сполучній тканині, а саме в міжклітинній речовині. Колаген забезпечує пружність і еластичність волокон. Ця речовина формує своєрідні пучки. В їхньому напрямку розташовуються лінії Лангера.
Історія відкриття і подальші дослідження
У 1861 році німецький анатом Карл Лангер випустив свою роботу «До анатомії і фізіології шкіри. Про розщеплення шкірного покриву». Саме в ній він описав присутність умовно проведених ліній на поверхні шкіри, уздовж яких вона найбільш розтяжна.
Лангер вивчав властивості шкіри, такі як еластичність, і зауважив, що шкіра в одних напрямках більш розтяжна, ніж в інших. Він пов’язав це явище з розміщенням під шкірою пучків колагену в цих місцях. Вчений констатував, що в різних місцях тіла, еластичні волокна мають різні напрямки.
Уздовж ліній Лангера (cleavage lines) міцність шкіри набагато вища. Вчений встановив це досвідченим шляхом, використовуючи шкіру на трупах. В наш час дослідники намагалися дати більш точні дані про це явище, роблячи експерименти на шкірі тварин. Зрозуміло, що шкіра тварин значно відрізняється від людської. Тому отримані таким шляхом відомості залишали багато питань.
Вчені Дублінського університетського коледжу в Ірландії і особисто професор Ешлін Ні Аннед (Aisling Ni Annaidh) спробували отримати більш точну інформацію. Для проведення досліджень їм знадобилося близько п’ятдесяти шести фрагментів шкіри (взятої з трупного матеріалу).
Дані дослідження підтвердили гіпотези Лангера, але відкритим залишилося питання походження даного явища. Ймовірно, це просто особливості впливу сил, які діють при прикріпленні шкіри до тіла, але це також може бути анатомічно обумовлене явище. Тобто, можливо, що сама шкіра має приховані структури, які формують лінії Лангера.
Головним висновком з усіх досліджень цього явища можна зробити той факт, що існування ліній Лангера просто необхідно враховувати безлічі фахівців різних напрямків. Починаючи від хірургії і закінчуючи косметологією, для найбільш ефективного впливу на шкіру потрібно знати особливості пролягання ліній Лангера.
Лінії Лангера на обличчі
Для зменшення наслідків після операцій, в тому числі пластичних, а також для більш ефективної роботи косметолога необхідно знати, де саме на обличчі знаходяться лінії Лангера (cleavage lines).
Ці лінії на обличчі розташовуються наступним чином:
- По лінії від підборіддя до мочок вух.
- Від куточків губ і до середини вух.
- Від крил носа до верхніх кінчиків вух.
- Від середини носа до скронь.
- На носі: від кінчика носа до перенісся по спинці і від спинки носа до крил.
- Верхня повіка: півколом від внутрішнього кута повіки до зовнішнього.
- Нижня повіка: півколом від зовнішнього кута повіки до внутрішнього.
- Лоб: від середини лоба до скронь; від лінії брів вертикально вгору до лінії росту волосся.
- Шия: передня поверхня шиї має розташування волокон від низу до верху, а бічна – зверху вниз.
Не так складно запам’ятати розташування цих ліній, але їх обов’язково варто враховувати при чистці обличчя і знятті макіяжу й навіть при нанесенні make up. Дані процедури варто проводити строго по напрямку цих ліній, уникаючи розтягування шкіри. Накладати макіяж на поверхню носа варто від крил вертикально до основи носа, а починаючи від чола, змінити напрямок в убік скронь.
Шкіра в районі очей найтонша і її ні в якому разі не варто розтягувати ні при нанесенні, ні при знятті макіяжу. Краще втирати засоби поплескуючими рухами, а знімати макіяж круговими масажними рухами. Нанесення косметичних засобів на обличчя повинно відбуватися по лініях розтягування, що збереже шкіру більш пружною. Правильний догляд перешкоджає появі зморшок.
Лінії Лангера на тілі і голові
Очевидно, що пучки колагену розташовуються в певному напрямку не тільки на обличчі, але й у всьому тілі. Для кращого розуміння, слід розглянути малюнок.
Лінії Лангера на тілі зазвичай знаходяться в місцях природних складок шкіри, оскільки вони направлені перпендикулярно щодо м’язів, щоб при напрузі м’язи пучки колагену не розривалися. Як ми бачимо, лінії Лангера розташовуються на руках горизонтально, паралельно один одному. Також по центру спини і на задній поверхні ніг. Лінії йдуть паралельно ребрам, огинають грудні м’язи спереду і лопатки ззаду. На сідницях спрямовані від центру до країв від низу до верху. На передній частині ноги вище коліна лінії розташовуються вертикально. Всі ці особливості зазвичай враховуються хірургами при операціях, масажистами і косметологами.
Коли нам потрібно визначити знаходження ліній Лангера в місцях, де відсутні природні складки або зморшки, можна зробити наступне: стисніть пальцями ділянку шкіри спочатку уздовж, а потім поперек. Якщо з’являються шкірні складки, це означає, там знаходяться лінії Лангера, якщо поверхня гладка – дана область не відповідає напрямку ліній.
Лінії Лангера розташовуються не тільки на обличчі, але і по всій голові. Їх розташування важливо враховувати при пересадці волосся, наприклад.
Лінії Лангера у верхній половині чола знаходяться паралельно лінії росту волосся:
- Приблизно на рівні очей, задню частину черепа огинає горизонтальна лінія.
- Між цією лінією і лінією росту волосся знаходяться перпендикулярні їм лінії, що огинають череп.
- Між цією ж лінією і горизонтальною лінією, що розділяє область росту волосся і шию, знаходяться такі ж перпендикулярні їм, що огинають череп, лінії. Для кращого розуміння слід звернути увагу на малюнок нижче.
Науці вже більше ста п’ятдесяти років відомо про існування ліній Лангера. Ці знання активно використовуються косметологами всього світу, ну і, звичайно ж, хірургами. З огляду на цей феномен, можна більш ефективно впливати на шкіру і уповільнити появу зморшок.
Коли відбувається вплив на шкіру без урахування даного фактора, колагенові пучки скоріше зношуються. Внаслідок цього знижується пружність шкіри, вона швидше старіє і зморшки з’являються раніше. Знання про лінії Лангера потрібні і в повсякденному житті всім, щоб правильно доглядати за шкірою.
Також необхідно пам’ятати, що косметичні засоби важливо наносити не тільки по масажних лініях (лініях Лангера), але і в певний час. У шкіри є свої біоритми, коли вона найкраще пристосована до проведення косметичних процедур. Про біоритми шкіри докладніше написано на сторінках Естетичного порталу.
Анна БУНЯК