Гіалуронова кислота

Гіалуронова кислота – один із компонентів будь-якого живого організму – відіграє важливу роль у підтримці нормального водного балансу в шкірі. Вона успішно застосовується у медицині, входячи до складу багатьох лікарських препаратів. І все ж таки одне з найвдаліших наукових відкриттів, що дозволяють повернути шкірі молодість, – можливість використання гіалуронової кислоти в косметичних цілях.

Функції гіалуронової кислоти

Гіалуронова кислота насамперед підтримує аморфну речовину дерми та нормальний рівень зволоженості епідермісу. У дермі людини її міститься 70 %, в епідермісі – 13 %. Молекула гіалуронової кислоти складається із двох частин, одна з яких притягує, а інша відштовхує воду. Одна молекула здатна утримувати біля себе від 200 до 500 молекул води. Чим більша її молекулярна вага, тим більше води вона може притягнути. Гіалуронова кислота виробляється основною клітинною формою сполучної тканини – фібробластами. З віком активність фібробластів знижується, і кількість гіалуронової кислоти в дермі скорочується, шкіра втрачає воду, еластичність та пружність. Саме здатність заповнювати аморфну речовину в дермі, притягувати воду та утримувати її в шкірі зробили гіалуронову кислоту невіддільною частиною сучасної косметології та естетичної медицини.

Застосування у косметології

Після відкриття цінних властивостей гіалуронової кислоти її стали виробляти із сировини тваринного походження – півнячих гребенів та хрящових тканин кита. Однак у цьому випадку був досить великий ризик алергічних реакцій, оскільки склад білкової фракції тварин і людини різний. Сьогодні гіалуронову кислоту для потреб естетичної медицини отримують шляхом ферментації спеціального виду стрептококів. Компанії-виробники намагаються наблизитись до нульового вмісту білкової фракції в речовині.

В естетичній медицині та косметології гіалуронова кислота використовується для боротьби з віковими змінами шкіри обличчя та тіла, передчасного старіння, а також у підготовці пацієнтів до проведення глибоких пілінгів, пластичних операцій та відновлення після них.

Мезотерапія

Для мезотерапії використовуються розчини гіалуронової кислоти з вітамінами та мікроелементами. Концентрація речовини для введення в епідерміс – менш ніж 0,73 %. Вищі концентрації гіалуронової кислоти використовуються для введення в дерму.

Контурна пластика

Пов’язана гіалуронова кислота з молекулярною вагою від 4000000 до 6000000 дальтон використовується в контурній пластиці для заповнення зморшок та при втраті об’єму шкіри. В організмі паралельно з процесом синтезу гіалуронової кислоти відбувається її розпад за участю ферменту гіалуронідази. Зв’язаний стан (“зшивка” ланцюжків молекул) необхідний, щоб гіалуронідаза не змогла швидко розпізнати й зруйнувати гіалуронову кислоту. Препарати вводяться в дермальний шар шкіри. Ефект контурної пластики зберігається протягом 6-10 місяців. Як філери для корекції впалих щік, згладженої вилицевої кістки, а також надання об’єму сідницям можуть використовуватися препарати з підвищеною концентрацією гіалуронової кислоти, які залишаються в організмі від 12 до 36 місяців.

Редермалізація. Біоревіталізація

Незв’язана гіалуронова кислота з молекулярною вагою від 1000000 до 3000000 дальтон використовується для заповнення міжклітинного матриксу дерми та опосередкованої, шляхом ін’єкції, стимуляції діяльності фібробластів (біоревіталізації). Однак без присутності біологічно активних речовин, активна стимуляція фібробластів неможлива, тому в препаратах нового покоління гіалуронова кислота поєднується з сіллю бурштинової кислоти (сукцинатом натрію). Сукцинат натрію, природний метаболіт, забезпечує пряму дію на фібробласти, забезпечує активацію їх функцій та проліферацію, повертає клітинам дерми ослаблені функції. В результаті клітини більш ефективно взаємодіють з гіалуроновою кислотою, забезпечуючи шкірі зволоження та пружність. Такі препарати призначаються курсами, ефект від їх застосування посилюється з кожною процедурою та зберігається до 6 місяців.

Косметичні засоби

Гіалуронова кислота використовується в емульсіях, сироватках та кремах. Такі засоби впливають на епідерміс шляхом активного зволоження, усунення лущення та стягнутості. Сироватки та гелі використовуються для догляду за жирною та комбінованою шкірою, а щільніші креми підходять для сухої шкіри. Склади з гіалуроновою кислотою у вигляді капсул можуть поєднуватися з іонофорезом або ультразвуком. Засоби добре доповнюють препарати для введення ін’єкцій.


Оксана МИРОШНИЧЕНКО – лікар-дерматолог вищої категорії

Похожие публикации: