Що таке мезотерапія?
Філософія мезотерапії вписується в концепцію простого і нового способу терапії, заснованого на спробі наближення до місця патології, спрямованої на підвищення ефективності.
Мішель Пістор
Мезотерапія є методом введення медикаментів внутрішньошкірно, в дуже низьких дозах, як локорегіонарно, так і віддалено від ураженої ділянки, з метою отримання фармакологічного ефекту (завдяки введеним медикаментам), а також ефекту фізичної стимуляції (завдяки ефекту уколів, які наносяться на шкіру), що призводить до позитивних результатів у разі численних нозологічних станів.
Народилася мезотерапія у Франції в 1952 році, причому, як це часто буває, випадково. Доктор Пістор ввів пацієнтові підшкірно знеболювальний засіб, і він не тільки полегшив останньому страждання, а й паралельно ліквідував деякі інші проблеми.
Мезотерапію використовують у різних галузях медицини: дерматології, стоматології, гастроентерології, гінекології, неврології тощо. Існує сфера, де застосування мезотерапії особливо розвинене – це косметологія та естетична медицина. За мезотерапією стоїть майбутнє косметології, оскільки ця методика займає посередницьку позицію між простим застосуванням косметичного препарату і скальпелем хірурга.
Області застосування
Дерматологія:
- акне, післявугрові рубці;
- хронічні дерматози;
- бородавки;
- герпес;
- оперізувальний лишай;
- облисіння.
Терапевтична косметологія та естетична медицина:
- зморшки;
- гіперпігментація;
- целюліт;
- розтяжки (атрофічні полоси);
- реабілітаційні курси після пластичних операцій;
- судинні патології – телеангіектазії, розширення вен;
- келоїди;
- ксантелазми – шкірні відкладення ліпідів (холестеролу) на рівні внутрішнього кута повік.
Принцип методу полягає в цілеспрямованому впливі препарату на певну зону. При звичайних уколах або вживанні таблеток ліки діють на весь організм, і до потрібного місця доходить тільки невелика їх частка. Мезотерапія ж концентрується на локальному прояві хвороби.
Метод застосування
Мікроскопічними дозами, дуже тонкими і короткими голками, поверхнево (на глибину 1,5 мм) вводиться спеціальний коктейль – набір різних препаратів. Склад підбирається залежно від проблеми. Лікувальним коктейлем можна обколювати будь-яку ділянку. Для порівняння – обгортання, наприклад, не завжди показане для області живота.
Ритм лікування мезотерапією – один раз на тиждень. Перші помітні результати спостерігаються після третьої процедури.
Техніка мезотерапії (способи введення препаратів):
- ретроградний, при якому голка вводиться в оброблювану зону на всю довжину, а потім при її повільному зворотному виведенні здійснюється послідовне введення мікродоз препарату;
- інтрадермальна техніка, при якій проводиться багато ін’єкцій з різною частотою на глибину менше 4 мм;
- інтрадермальна папула, при якій досягнення необхідної глибини визначають за появою папули при введенні приблизно 0,1 мл препарату.
Побічні ефекти мезотерапії
Біль. Хронологічно це перший небажаний ефект. З анатомічної точки зору руки, ноги, внутрішня поверхня стегна, коліно, шия є болючими місцями для уколів, і навпаки, деякі ділянки спини, обличчя, череп практично безболісні. Зниження больових відчуттів досягається за рахунок місцевої анестезії.
Еритема. Почервоніння шкіри виникає дуже часто. Це пов’язано з ушкоджувальним впливом самих уколів і з впливом препарату, що вводиться. Щоб зняти еритему, можна після процедури нанести на шкіру препарат, що має судинозвужувальну дію.
Також спостерігається поява гематом, що пов’язано зі зміною нормальних параметрів коагуляції крові, а також індивідуальними особливостями шкіри пацієнта.
Під час курсу мезотерапії пацієнт повинен дотримуватися певних правил:
- заборонено відвідування сауни, лазні;
- небажані надмірні фізичні навантаження, заняття в тренажерному залі (крім курсу йоги та релаксаційних програм);
- використання косметичних і терапевтичних методик без узгодження з косметологом;
- обов’язкове інформування косметолога про прийом будь-яких медикаментозних засобів до початку процедури.
Показання:
- ліфтинг;
- підвищення пружності та еластичності шкіри;
- зміцнення волосся;
- корекція вікових змін, пов’язаних із нечітким овалом обличчя, наявністю подвійного підборіддя, появою в’ялої шкіри на шиї та декольте;
- ліподистрофії різних типів і целюліт.
Переваги мезотерапії
Фізіологічність — нетоксичний склад не лише сприяє очищенню організму, а й покращує його загальний стан. Пацієнти відзначають зникнення головного болю, підняття настрою, поліпшення сну тощо.
Відсутність вікових обмежень.
Тривалість збереження результатів, отриманих після курсу. Наприклад, при лікуванні целюліту — близько року, причому без спеціальних додаткових процедур.
Наталія ЧАЙКА – редакторка ESTportal, косметологиня