Чому ботокс став тримати гірше?
Багато хто помічає, що останнім часом дія ботокса стала коротша. Раніше ефект тривав близько 6 місяців, зараз – близько 3-х. Звикання? Косметологи розводять препарат сильніше? Склад препарату змінився?
Розповідає лікар-дерматокосметолог Ольга Ібракова (клініка «Торі»): “Ми, косметологи, теж помічали зменшення тривалості ефекту ботокса. Це питання не раз обговорювали на конференціях, писали запити виробнику. Офіційна відповідь така: склад препарату не змінився і тривалість ефекту та ж, проте через зміну способу життя пацієнтів вона може знижуватися “.
Фактори, що знижують дію ботулотоксину
БАДи, вітаміни, ліки. В першу чергу впливає кількість ліків, БАДів, вітамінів, які приймають дуже багато пацієнтів. Наприклад, препарати для судин підсилюють кровотік, поліпшують мікроциркуляцію, регенерацію – логічно, що і ренервація відбувається швидше.
Не по всіх препаратів є дослідження, деякі ефекти ми спостерігаємо за досвідом.
Знижують дію ботулотоксинів:
- амінохіноліни;
- деякі групи антидепресантів (до рослинних препаратів типу Ново-пасита це не відноситься);
- Феназепам і інші препарати групи бензодіазепінів;
- препарати, що покращують мозковий кровообіг (Мексидол, ноотропи);
- деякі препарати, що знижують тиск, інгібітори АПФ (Капотен, Каптоприл і ін.);
- препарати для зміцнення судин (Детралекс і ін.).
На тлі приймання цих груп препаратів ефект ботокса буде або спочатку слабше, або протримається не дуже довго.
З досвіду мого і колег, Редуксин – препарат для схуднення, дуже знижує чутливість до ботулотоксину. Як тільки препарат скасовують, через 2 тижні можна повторити вкол і ботулотоксин спрацює.
Гормональні відхилення. Цілий ряд гормональних розладів може призводити до вкорочення ефекту ботокса.
Стрес. Хронічний стрес впливає на гормональний фон людини в цілому, і зокрема на вироблення катехоламінів (гормонів, що впливають в тому числі на скорочення м’язів).
Інші косметологічні процедури. Багато пацієнтів роблять безліч процедур по догляду за обличчям: лазерні шліфовки, мікроструми, LPG, будь-які активні масажі, лімфодренажні процедури, ін’єкції PRP, деякі мезотерапевтичні препарати. Всі вони підсилюють мікроциркуляцію, що також може призводити до більш швидкого відновлення іннервації.
Занадто часті ін’єкції. Потрібно обов’язково дотримуватися рекомендованого проміжку часу між корекціями. Корекція проводиться не раніше, ніж через 2 тижні, але й не пізніше 4-х.
Якщо порушити протокол і зробити корекцію раніше, можна отримати гіперкорекцію. Якщо доколоти пізніше, ніж через 4 тижні (через 5-6-8 тижнів), або повторювати процедуру кожні 2 місяці, можуть виробитися антитіла, що викликають резистентність до ботоксу, і надалі препарат буде триматися гірше.
Повтор процедури проводиться не раніше, ніж через 3-4 місяці, незалежно від зони. Іноді пацієнт говорить: «Два місяці тому мені вкололи тільки лоб, давайте зараз зробимо очі» – так не можна. Потрібно почекати ще 1-2 місяці.
З Ксеоміном такого бути не повинно, але особисто я завжди дотримуюся рекомендований проміжок, тому не можу стверджувати на досвіді.
Основна особливість Ксеоміну полягає в дуже низькому вмісті альбуміну, до якого виробляються антитіла. Молекула ботулотоксину дуже нестабільна, вона прагне розпастися на 2 ланцюги – коротку і довгу – і схильна до адгезії, тобто зчепленню з будь-якою поверхнею – стінкою флакона, стінкою шприца. Альбумін виступає стабілізатором, що зменшує адгезію. Оскільки альбуміну в складі Ксеоміна немає, резистентність на цей препарат виникати не повинна. Тренери виробника вчать, що якщо у пацієнта вже сформувалася резистентність до ботулотоксину, чутливість можна повернути за допомогою Ксеоміну.
Спочатку Ксеомін був найслабшим за дією з препаратів. Зараз тривалість ефекту Ксеоміна, Ботокса і Диспорта приблизно зрівнялася.
Фактори, що пролонгують дію ботулотоксину
Є й препарати, що підсилюють дію ботулотоксину. Наприклад, приймання деяких антибіотиків (аміноглікозиди, макроліди, спектиноміцини, поліміксини, тетрацекліни) в період звернення до косметолога за ін’єкцією може привести до передозування: 100 одиниць ботулотоксину дадуть ефект 150-ти, і замість рухомої міміки пацієнт отримає «кам’яний лоб».
У США в продажу є препарат Зітаза (Zytaze) для підвищення чутливості до ботулотоксину. До його складу входять цинк і фітаза, однак при окремому прийманні цих компонентів (наприклад, у вигляді вітамінів) пролонгової дії не відзначається.
Статистика говорить, що з віком чутливість до ботулотоксину посилюється. Приблизна формула: після 50-55 років доза зменшується вдвічі. Це класичний підхід, на практиці все вирішується індивідуально.
Висновок
У мене є пацієнти, близько 10 % від загального числа, у яких препарат прекрасно встає і тримається 6-8 місяців. Значна частина цих 10 % – молоді дівчата, які не роблять інші косметологічні процедури. Можливо, в цьому криється частина відповіді. Є пацієнтка, яка приймає кілька препаратів, що знижують ефект ботулотоксину, але в її випадку вони не впливають на дію ботоксу. Однак багато і тих, у кого препарат тримається дуже недовго. Щоб зібрати вірогідну статистику про спосіб життя пацієнтів, потрібні масштабні дослідження.
В інструкції завжди було зазначено, що препарат діє 3-4 місяці. Однак в інформованій згоді пацієнта раніше писали, що клінічний ефект триває 6-8 місяців. Суперечності в цьому немає: дія препарату припиняється і іннервація відновлюється через 3-4 місяці. Але внаслідок ефекту м’язової пам’яті бажане ослаблення міміки триває довше. Якщо ви згадаєте, препарат і раніше не стояв колом всі 8 місяців, через 3-4 місяці з’являлася деяка рухливість. Не можна забувати і про те, що зараз всі хочуть мати живе обличчя з нормальною мімікою, а раніше зморшки, особливо лоб, блокували повністю. Тому техніки лікування та дозування змінюються. Виробник продовжує досліджувати препарат і знаходити нові способи корекції.
За матеріалами Естетична медицина +